Rörelseglädje på Randiz när Alexander testar den gula banan.

Rörelseglädje på Randiz när Alexander testar den gula banan. Foto: Paola Nordgren

Skola håller gympalektioner på lekland: "Bra sätt att omedvetet röra sig"

Får chans att klättra, krypa och springa

KRISTIANSTAD

. Ängsskolan i Kristianstad spenderar varje fredagsmorgon på Randiz Lekland, ett sätt för skolans elever att motiveras till att röra på sig.

Av
Paola Nordgren

– Ja, vi har fredagens gymnastik och -motoriklektion här varje fredag och det är ett bra sätt för våra elever att faktiskt röra på sig utan att de tänker på det. På grund av olika diagnoser kan det vara svårt att motivera till rörelse under en vanlig gymnastiklektionen men här rör de sig och interagerar dessutom med varandra vilket inte allt är naturligt för våra elever, berättar Ida Jönsson, elevassistent och fritidsansvarig på Ängsskolan.

Eleverna har alla någon form av funktionshinder och just fredagsmorgnarna har blivit veckans höjdpunkt för många av dem.

– Här får de chans att klättra, krypa, springa och röra på sig, vilket också gör att de tränar sin motorik och tack vare bistånd från Kristianstads frivilliga hjälpfond(KFH) så har vi möjlighet att vara här varje fredag och vi ser bara vinster med att kunna vara här.

Publicerad 21 April 2019 00:00