Inom kort startar man nu upp Nattvandrarna i Fjälkinge.

Inom kort startar man nu upp Nattvandrarna i Fjälkinge. Foto: Nattvandrarna

Nystart för nattvandrarna i Fjälkinge: "Vill skapa en tryggare by"

Mycket stök i byn senaste året

FJÄLKINGE. En grupp Fjälkingebor startar nu upp Nattvandrarna i byn igen efter att ha legat nere de senaste tre åren.

– Ja, vi hade en ganska stökig sommar i fjol med buskörningar, skadegörelse och inbrott. Det startades då upp en Facebooksida som ville ta saken i egna händer men som inte ledde till någon bra dialog med byns ungdomar. Med kylan försvann också stöket men nu när det snart börjar bli varmare så vill vi också vara ute mer och synas i byn på ett organiserat sätt och i dialog med våra ungdomar, berättar Per Hiller.

Därför har man förutom att man inlett ett samarbete med den rikstäckande organisationen Nattvandrarna också inlett ett samarbete med fritidsgården i byn.

– Ja, vi kommer bland annat tillsammans med fritidsgården att anordna en utställning med Epatraktorer och korvgrillning. Och sedan kommer vi att vara ute och nattvandra sporadiskt. Vi vill självklart ha våra ungdomar i byn och vi vet att de inte är några ligister. Och förhoppningen är att vi tillsammans med ungdomarna kan få en lugnare by för alla bara genom att vara ute och synas.

Publicerad 13 February 2019 00:00