KIK har nu löst sin skatteskuld och slipper lägga ner klubben.

KIK har nu löst sin skatteskuld och slipper lägga ner klubben. Foto: Mostphotos

KIK löste skatteskuld –Slipper nedläggning

Klubben lever vidare tack vare givmilda sponsorer och privatpersoner

Av
Paola Nordgren

KRISTIANSTAD. Kristianstads IK klarade sig undan konkurs, tack vare att man lyckats betala den skatteskuld på 1,3 miljoner som klubben hade så sent som den 22 januari. Det skriver Kristianstadsbladet.

– Alla pengar är inne och det blir ingen förhandling i Kristianstads tingsrätt på torsdag, säger klubbens ordförande Christian Falk till tidningen.

Den 22 januari begärdes Kristianstads IK i konkurs av Skatteverket då klubbens skatteskuld hade ökat till 1,3 miljoner. Men tack vare bidrag från privatpersoner, näringsliv och sponsorer, så kunde klubben räddas.

– Vi har gjort delbetalningar under de här två veckorna och nu är kontot nollat och jag har även fått en bekräftelse av Skatteverket, annars hade jag inte vågat gå ut med uppgiften, säger Christan Falk.

Publicerad 06 February 2019 10:12